Marek Dolecki (fortepian) jest członkiem Bandonegro (https://bandonegro.com/in-buenos-aires-pl/) polskiej orkiestry tangowej, odnoszącej sukcesy na całym Świecie. Chłopaki uważani są za jeden z najlepszych zespołów tango młodego pokolenia. Kim chciał zostać jako dziecko i co najbardziej dodaje Mu skrzydeł? Zapraszam na wywiad!

Skąd wzięła się Twoja miłość do muzyki? Widziałam, że skończyłeś szkołę muzyczną. To był Twój wybór czy rodziców?  

Miłość do muzyki dojrzewała we mnie od najmłodszych lat. Rodzice posłali mnie na pierwsze lekcje fortepianu zanim skończyłem pięć lat. Ze sceną miałem kontakt od samego początku muzycznej przygody, bowiem już w wieku 6 lat pojechałem na pierwszy międzynarodowy konkurs. I chociaż w kolejnych latach było ich wiele, a gra solistyczna sprawiała mi dużo radości, to niestety występy na nich wiązały się z dużym stresem. Autentyczną przyjemność z gry poczułem dopiero, kiedy założyliśmy zespół. Tu odnalazłem prawdziwą miłość do muzyki. 

Chciałeś kiedyś rzucić szkołę? Jeśli tak, co Cię powstrzymało? 

I to nie raz. Zawsze kiedy przychodził czas wakacji denerwował mnie fakt, że zamiast cały czas się bawić musiałem też ćwiczyć i odczytywać nowe utwory. W gimnazjum byłem już blisko podjęcia decyzji o porzuceniu szkoły muzycznej. Jednak gdy pod koniec roku szkolnego dyrekcja wytypowała mnie do listy osób zgłaszanych do stypendium za osiągnięcia artystyczne. Poczułem, że szkoda byłoby marnować tyle lat pracy i nauki zwłaszcza jak jeszcze pojawiała się szansa na otrzymanie nagrody. I choć stypendium nie dostałem, to decyzji o pozostaniu w szkole nie żałowałem ani przez chwilę. Gdybym odszedł, nie miałbym szansy stworzyć zespołu z chłopakami.

Dlaczego akurat tango?

Tango u mnie, a właściwie u nas wynikło z fascynacji muzyką Astora Piazzolli. Dowiedziałem się o niej od Marcina i Michała, którzy w podobnym czasie słyszeli ją na koncertach (Michał) bądź sami wykonywali (Marcin). Po powrocie z wakacji pokazali mnie i Kubie nagrania. Muzyka nam się bardzo spodobała,  chłopacy zaproponowali, żebyśmy założyli zespół. 

Jak byłeś dzieckiem, chciałeś zostać ….? 

Kucharzem, chciałem prowadzić własną restaurację i nie ukrywam, że gdzieś w głębi duszy ten pomysł towarzyszy mi do dziś. 

 Ulubiony kompozytor? 

Moim ulubionym kompozytorem nie związanym z tango jest @Edvard Grieg. W jego twórczości odnajduję wszystko to co kocham. To muzyka oddająca piękno norweskiego krajobrazu, czerpiąca inspiracje ze starych ludowych opowieści, legend. W trakcie studiów zagrałem prawie wszystkie z Jego największych dzieł napisanych na fortepian, a teraz często wracam do nich w wolnym czasie.

Tańczysz tango? 

 Nie, prowadzę zbyt nieregularny tryb życia. Brałem udział przy okazji różnych wydarzeń w pierwszych lekcjach, nawet podczas pobytu w Argentynie, jednak zawsze kończyło się to na podstawowym kroku. 

Jak sobie radzisz z ciągłymi podróżami? 

 Już się przyzwyczaiłem. Teraz 6-cio godzinna trasa to krótka i przyjemna podróż. Zazwyczaj prowadzę, a jak nie, to odnajduję wtedy czas, żeby posłuchać muzyki, obejrzeć filmy czy najzwyczajniej odespać krótką noc. Zawsze też dyskutujemy o aktualnych planach. Staramy się wykorzystać ten czas i nawet niekiedy zwiedzić trochę świata przy okazji. 

Co robisz poza tangiem i muzyką? Masz jakieś inne pasje? 

Zdecydowanie enologia (nauka o winie), eksperymentowanie w kuchni, ale także tworzenie rożnego rodzaju autorskich nalewek czy innych alkoholi jak np. Gin. Poszukiwanie i łączenie nietypowych zapachów i smaków ze sobą sprawia mi ogromną przyjemność. 

Najlepsza/najgorsza chwila na koncertach

Najgorsze chwile to te, kiedy warunki akustyczne panujące na sali powodują, że zamiast skupiać się na kreowaniu pięknej muzyki muszę walczyć o przysłowiowe przetrwanie. Najpiękniejsze momenty zdarzają się wtedy, gdy w powietrzu czuję powracającą energię od ludzi. Ona sprawia, że mogę dać publice jeszcze więcej od siebie. 

Dziękuję za wywiad!

Chcesz poznać pozostałych członków zespołu Bandonegro? Kliknij w linki i przeczytaj wywiady z:

Fot. archiwum Bandonegro

KLIKNIJ TUTAJ i dowiedz się więcej o Bandonegro https://tiny.pl/tvpv8

KLIKNIJ TUTAJ I oglądnij video o Bandonegro https://tiny.pl/tvpv6