ROZDZIAŁ 8KONTUZJA I CO DALEJ

Zazwyczaj przyczyną kontuzji są przeciążenia, brak przygotowania ciała do ćwiczeń, błędne nawyki oraz brak znajomości własnego ciała i swoich ograniczeń.

Wszystko zaczyna się o stóp

Dużą rolę w ich pojawieniu się odgrywają także stopy. Nieleczone płaskostopie, źle stawiane kroki, taniec na palcach czy nieodpowiednie obuwie mogą powodować w efekcie problemy z kolanami oraz miednicą, a także całym kręgosłupem. Jeśli boli Cię kolano lub biodro, odwiedź najpierw specjalistę, który zbada stan Twoich stóp, i przygotuj je odpowiednio do tańca. 

W sieci jest mnóstwo ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu lub siedząc przy biurku w pracy. Do najpopularniejszych należą stawanie na placach/piętach, rolowanie stopy po twardej piłce z wypustkami /do kupienia w sklepie zoologicznym/, podnoszenie ręcznika palcami, rozciąganie dużych paluchów gumą itp. Takie ćwiczenia powinien wykonywać każdy tangueros, zwłaszcza tańcząca w szpilkach dziewczyna i osoba z płaskostopiem i halluksami. 

Co zrobić w przypadku przeciążeń?

Teraz już wiesz, jak ich uniknąć, ale co jeśli mimo wszystko się pojawią? W takim przypadku zawsze i bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem, bo nieleczone, nawet niewinne na pozór dolegliwości bólowe, mogą przerodzić się w poważne problemy, trwale ograniczające ruchomość naszych stawów lub nawet uniemożliwiające nam dalszą naukę tanga. I poszukać przyczyn dolegliwości, bo tak, jak wspominałam ból biodra /miednicy/ może wynikać z płaskostopia, a nawet problemów ginekologicznych czy zakażeń bakteryjnych. 

Zasada jest prosta: im szybciej zareagujesz, tym krócej będziesz cierpieć. Bo jeśli kiedy boli Cię biodro, zrobisz sobie parę dni odpoczynku, wyjdzie Ci to na zdrowie, ale jeśli będziesz cisnąć z nauką techniki mimo bólu, to prędzej czy później Twoje mięśnie/stawy tego nie wytrzymają i będziesz musiał zrezygnować z tanga nie na kilka, tylko na kilkadziesiąt dni. 

Pierwsza pomoc

Kiedy coś się dzieje, musimy reagować od razu. Jeżeli nasze mięśnie są po prostu napięte, możemy wziąć ciepłą kąpiel, iść na masaż lub skorzystać z sauny. Jeżeli jednak doznaliśmy nagłego urazu, pamiętajmy o tym, że rozgrzanie kolana czy stopy (także podczas masażu) tylko wzmocni ból. W takim przypadku liczy się czas i jak najszybsze obłożenie danej partii owiniętym w szmatkę lodem (lub po prostu mrożonką), aby zatrzymać stan zapalny w danym miejscu i zapobiec opuchliźnie. Czas reakcji jest tutaj bardzo ważny, więc nie czekajmy z działaniami do dnia następnego, bo potem będzie tylko gorzej. Pierwszą pomoc uzupełnijmy także o ochładzające leki przeciwzapalne, które zmniejszą dolegliwości…..

 /wszystko pod kontrolą specjalisty/

Zarówno w przypadku nagłych urazów, jak i napiętych mięśni wskazany jest odpoczynek od ćwiczeń. Im szybciej zareagujemy, tym przerwa ta będzie krótsza. Dobrą opcją jest także wizyta u osteopaty, który w szybkim czasie może postawić nas na nogi. O tej metodzie leczenia przeczytacie w kolejnym rozdziale. 

Na podstawie fragmentu książki Diabelskie Tango 2 – Jak wejść na wyższy poziom? Autor Iwona Siekierska. ISBN 978-83-956277-0-5. Wpis zawiera reklamę.