ROZDZIAŁ 9KIEDY ZALEŻY CI NA CZASIE…

Dominik Wrotniak D.O., osteopata (www.dominikwrotniak.pl)

Osteopatia

działa kompleksowo i jest oparta na spojrzeniu na człowieka jako na całość. Aby jednostka ludzka działała prawidłowo na wszystkich płaszczyznach, nie jest możliwe traktowanie oddzielnie Psyche i Somy. Te dwie sfery naszej egzystencji wpływają na siebie wzajemnie za sprawą układu nerwowego. 

Układ ten, jak powszechnie wiadomo, jest materialną siedzibą wszystkich niematerialnych procesów określanych jako osobowość i jednocześnie wywiera on wpływ na funkcjonowanie każdej części ciała, w której zachodzi krążenie krwi. Czyli jest wszędzie poza włosami, paznokciami i szkliwem zębów. 

Dzięki tej właściwości każda informacja docierająca zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza ciała, zarówno pozytywna (dobry posiłek, fizyczny kontakt bliskich osób) oraz negatywna (stres, uraz fizyczny) wywiera wpływ na nasz stan psychiczny. Każdy stan emocjonalny znajduje swoje odbicie w sposobie przepływu krwi w naszym ciele. 

Dzięki znajomości tych zależności oraz trenowanej latami wrażliwości dotyku osteopaci są w stanie umożliwić ciału powstanie warunków w ciele do zniwelowanie negatywnych interakcji. 

Dlaczego osteopata działa szybko?

Ponieważ szuka przyczyn problemu, a nie przeciwdziała objawom, co ma miejsce w przypadku fizjoterapii i medycyny klasycznej. W efekcie leczenie trwa krócej i nie naraża nas na serię zabiegów mocno obciążających nasze finanse.

Przykładowo ból kolana u kobiety może być spowodowany niewłaściwym napięciem tkanki łącznej wokoło trzonu macicy lub zwyczajnym, teoretycznie banalnym płaskostopiem, więc jeśli podejmiemy zabiegi poprawiające wyłącznie stan naszego kolana będą one daremne, bo nie zlikwidujemy przyczyny tylko same objawy, co w efekcie za jakiś czas spowoduje pojawienie się problemu ponownie. 

Podobnie jest z bólem lędźwi, który może być spowodowany zbyt małą ruchomością jednego z płuc, co w efekcie ogranicza ruchomość przepony klatki piersiowej. Próba usunięcia tego problemu nawet najbardziej wyszukanym masażem lub lekami nie da docelowo żadnego efektu, bo problem będzie powracał. 

Czy to jest bezpieczne?


Podczas wizyty przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad medyczny dotyczący: charakterystyki dolegliwości, przebytych urazów, znanych komplikacji podczas porodu, zażywanych leków, stanu układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego, układu moczowego, u kobiet układu rozrodczego, przebytych operacji. Jeżeli pacjent posiada wyniki badań laboratoryjnych bądź obrazowych również są one uwzględnione. 

W kolejnym etapie przeprowadzane jest badanie układu ruchu oraz działania manualne, których dobór jest zależny od wyniku badania. I to właśnie one powodują, że wracamy do formy. Cała procedura trwa od 20 do 40 minut, w zależności od rodzaju wizyty, stanu pacjenta i sposobu pracy osteopaty. 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Profesjonalnym osteopatą jest osoba, posiadająca tytuł D.O. (Diploma of Osteopaty), wiążący się z ukończeniem pięcioletniej edukacji. Tak wygląda sytuacja w krajach, gdzie ta profesja jest oficjalnie uznana. Polska do takich krajów nie należy, więc w naszym kraju osteopatą może nazwać się praktycznie każdy, bez żadnych konsekwencji prawnych. 

W krajach takich jak Wielka Brytania reklamowanie się jako osteopata bez posiadania tytułu D.O. to jak nazywanie się lekarzem bez ukończenia studiów medycznych. Chcąc bezpiecznie korzystać z usług specjalisty, warto dopytać o te kwestie jeszcze przed zapisaniem się na wizytę, bo doświadczenie to nie wszystko. Liczy się także odpowiednie przygotowanie, bo to właśnie od niego zależy nasze bezpieczeństwo. 

Czy sama wizyta wystarczy?

Absolutnie nie. Zazwyczaj po niej zaleca się odpoczynek i kilkudniowe powstrzymanie się od jakiejkolwiek aktywności fizycznej i unikanie czynników zaostrzających dany problem, aby ciało się zregenerowało. Aby terapia była skuteczna pacjent musi zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz, jeżeli osteopata uzna to za stosowne, wykonywać w domu ćwiczenia pomagające w szybszym powrocie do zdrowia i przeciwdziałające ponownemu pojawieniu się kontuzji. 

Na podstawie fragmentu książki Diabelskie Tango 2 – Jak wejść na wyższy poziom? Autor Iwona Siekierska. ISBN 978-83-956277-0-5. Wpis zawiera reklamę.