Jakub Czechowicz jest skrzypkiem w Bandonegro (https://bandonegro.com/in-buenos-aires-pl/) polskiej orkiestrze tangowej, odnoszącej sukcesy na całym Świecie. Kiedy zdecydował o tym, że zostanie muzykiem i skąd wziął się pomysł na tango? Zapraszam na wywiad!

Skąd wzięła się Twoja miłość do muzyki?

Z pasji. Jako dziecko świetnie czułem rytm, więc pedagodzy jeszcze w przedszkolu zasugerowali moim rodzicom, abym kontynuował swoją edukację w szkole muzycznej. Rodzice posłuchali, i wyszło mi to na dobre, bo pokochałem muzykę całym swoim sercem.

Do tej pory pamiętam doskonale prowadzone zajęcia edukacyjne, podczas których uczyliśmy się wiele rzeczy, występy przed publicznością i wyzwania z tym związane. Od małego  nigdy nie było nudy. I tak, już wtedy czułem, że to jest właśnie to, co chcę robić w życiu! 

Chciałeś kiedyś rzucić szkołę? Jeśli tak, co Cię powstrzymało?

Miałem tego typu dylematy pod koniec gimnazjum. Gra solistyczna, na którą był w szkole duży nacisk, nie do końca sprawiała mi przyjemność. Pamiętam, jak postawiłem przed sobą wyzwanie i pojechałem na ogólnopolski konkurs im. N. Paganiniego do Legnicy. Konkurs był trudny, konkurencja także była ogromna. Powiedziałem sobie, że jak zajmę jakieś miejsce to znaczy, że się nadaję, a jak nie to zajmę się czymś innym. Niestety nie zająłem żadnego miejsca na podium, i przyszło rozczarowanie. Na szczęście kilka miesięcy później założyliśmy zespół Bandonegro i wtedy poczułem, że wspólne muzykowanie jest właśnie tym,  co kocham! Wygrywaliśmy konkursy i zdobywaliśmy uznanie. To napawało mnie dużym optymizmem na przyszłość!

Dlaczego akurat tango?

Akurat tak się złożyło, że Marcin Antkowiak usłyszał tango w wykonaniu Wiesława Prządki, Michał Główka usłyszał tango na konkursie akordeonowym i oboje stwierdzili, że to bardzo ciekawa muzyka. Swoim spostrzeżeniem podzielili się ze mną i z Markiem Doleckim. Z racji tego, że graliśmy na idealnie stworzonych do tanga instrumentach i dodatkowo, byliśmy przyjaciółmi, sprawa potoczyła się bardzo szybko. Naszą inspiracją na początku był Piazzolla i Tango Nuevo czyli połączenie muzyki klasycznej, jazzu i muzyki żydowskiej. Była to ciekawa odskocznia od klasycznego solistycznego repertuaru. 

Jak byłeś dzieckiem, chciałeś zostać   ….?

Muzykiem? To była moja miłość od pierwszego wejrzenia. 

Ulubiony kompozytor?

Astor Piazzolla ! A z klasyki Szostakowicz i Czajkowski!

Tańczysz tango? 

Cztery razy brałem pierwszą lekcję, ale niestety nie miałem na tyle zaparcia, żeby iść w to dalej. W przyszłości jak najbardziej planuję nauczyć się tanga. Myślę, że jeszcze lepiej pozwoli mi to zrozumieć tę muzykę. 

Jak sobie radzisz z ciągłymi podróżami? 

Wiem, że praca muzyką jest z tym związana, więc jest to dla mnie normalne. Poznaję mnóstwo ludzi, okrywam nowe miejsca, no i najważniejsze – w moim życiu nie ma rutyny! 

W zeszłym roku odbyliśmy podróż do Buenos Aires, gdzie spełniliśmy swoje marzenia grając w kultowych klubach: Salon Canning, La Viruta  czy Bilongon oraz podczas prestiżowego Argentina Tango Salon Festival. W ciągu 5 tyg zagraliśmy 16 koncertów. To była najlepsza podróż mojego życia. 

Co robisz poza tangiem i muzyką? Masz jakieś inne pasje? 

Tango jest moją największą pasją, ale lubię także tenis stołowy.  

Najlepsza/najgorsza chwila na koncertach

Najlepiej wspominam moment podczas trasy koncertowej z Andrzejem Piasecznym i zespołem Raz Dwa Trzy. Zagraliśmy 16 halowych koncertów dla ponad pół miliona osób. Podczas naszego tango coveru Sting „Englishman in New York” mam na końcu solo skrzypiec niczym rockowe solo gitary! Zagranie tego na Tauron Arenie dla 15 000 osób było czymś niesamowitym! 


Chwilą do której wracam jest także występ podczas festiwalu Argentina Tango Salon w Buenos Aires, kiedy rodowici Argentyńczycy nie chcieli nas wypuścić ze sceny! Bisowaliśmy 4 razy!


Oczywiście przeżyłem też raz  „chwilę grozy”, kiedy podczas występu na żywo w telewizji puścił mi kołek od skrzypiec i całe się rozstroiły!!! 

Dziękuję za wywiad!

Chcesz poznać pozostałych członków zespołu Bandonegro? Kliknij w linki i przeczytaj wywiady z:

Fot. archiwum Bandonegro

KLIKNIJ TUTAJ i dowiedz się więcej o Bandonegro https://tiny.pl/tvpv8

KLIKNIJ TUTAJ I oglądnij video o Bandonegro https://tiny.pl/tvpv6